Jeden z najbardziej nielubianych przez ogrodników chwastów. Skóra po kontakcie z nią piecze i tworzą się bolesne oparzenia. Pokrzywa zwyczajna od kilku lat wraca do łask dzięki wzrostowi zainteresowania ziołolecznictwem. Okazuje się, że ma wspaniałe i bardzo szerokie zastosowanie lecznicze. Rosnąca dziko stanowi łatwy do zdobycia produkt prozdrowotny, z którego warto jest korzystać.
Najważniejsze właściwości prozdrowotne mają liście pokrzywy, choć ziołolecznictwo wykorzystuje też jej korzenie. Liście są gotowe do zebrania od maja do września. Korzenie zaś wygrzebuje się z ziemi wczesną wiosną, gdy liście jeszcze się nie pojawiają. Następnie należy je ususzyć w temperaturze 40 stopni.
W skład pokrzywy zwyczajnej wchodzą witaminy A, K, B2 i C, ale także minerały takie jak magnez, wapń i żelazo oraz kwasy organiczne i fitosterole. Pokrzywa łagodzi przebieg rozmaitych chorób – grypy, jelitówki, przeziębienia. Zmniejsza dolegliwości po zatruciach. Korzystnie wpływa na poprawę wyników badań krwi, regulując poziom cukru, obniża ciśnienie. Można też wykorzystywać ją w leczeniu reumatyzmu. Pokrzywa zwyczajna wykorzystywana jest także w leczeniu infekcji układu moczowego.
Tę cenną roślinę można wykorzystać także zewnętrznie, np. do przecierania skóry naparem lub płukania włosów. Przyspiesza porost włosów, korzystnie działa na skórę, pomaga w walce z łupieżem i łuszczycą, łagodzi stany zapalne skóry i pomaga w walce z jej przebarwieniami wynikającymi na przykład ze zbyt długiego opalania.
Zadbaj o swój wygląda i wypróbuj Zestaw Ziołowa uroda składający się z preparatu Drożdże z pokrzywą w kapsułkach, szamponu Skrzyp polny oraz herbatki ziołowej na włosy, skórę i paznokcie.
Najprostszą formą jest przygotowanie naparu z liści pokrzywy. W tym celu należy ususzyć liście (lub korzeń) chwastu w 40 stopniach. Najlepiej, żeby liście suszyły się w miejscu przewiewnym, ciepłym lecz zacienionym, jeśli jednak nie ma takiej możliwości, można po prostu ususzyć je w piekarniku rozgrzanym do 35 stopni przy uchylonych drzwiczkach. Z suszu przygotowuje się napar, który można pić lub stosować zewnętrznie. Wystudzony napar stosuje się także jako płukankę do włosów. Wówczas należy nim przelać włosy i nie spłukiwać. Przygotowanie naparu powinno nastąpić z zachowaniem proporcji – 30 liści pokrzywy na litr wody.
Przygotuj napar z Liści pokrzywy do stosowania wewnętrznego i zewnętrznego.
Nie ma ograniczeń, jeśli chodzi o częstotliwość stosowania pokrzywy zwyczajnej. W stanach chorobowych i zapalnych można używać jej nawet codziennie. Ususzone liście pokrzywy można dodawać do herbaty. Jeśli stan zapalny występuje na skórze, napar należy przestudzić i następnie maczać w nim papierowe ręczniki, które przykłada się do skóry i zostawia aż do momentu wchłonięcia.
Pokrzywa ma także zastosowanie w walce ze zmęczeniem i stresem. Wiosną należy pić napar z soku świeżej pokrzywy – liście wówczas kwitną. Sok z pokrzywy 1000ml zamów na Medonet Market. Zimą z kolei napar doskonale zabezpiecza organizm przed wirusami i chorobami. Jednocześnie pokrzywa uspokaja, wycisza, choć dodaje przy tym energii, pomaga w koncentracji w sezonie przesilenia wiosennego lub przejściu z lata do jesieni. Wywar pomaga w walce z trądzikiem w sytuacji, gdy w organizmie zatrzymuje się woda.
Nie każdy jednak powinien sięgać po pokrzywę – unikać jej muszą kobiety zmagające się z chorobami dróg rodnych, chorujące na nowotwory macicy, cysty na macicy, częste krwotoki z dróg rodnych spowodowane polipami. Osoby cierpiące na przewlekłe choroby nerek, podczas leczenia chirurgicznego, a także podczas stosowania leków na cukrzycę, również powinny unikać spożywania pokrzywy.
Jeśli nie ma przeciwwskazań, wypróbuj Pokrzywę – ekstrakt z liści – suplement diety YANGO w formie kapsułek. Polecamy również Organic Mineral Complex Viridian zawierający liść pokrzywy, skrzypu, a także wodorosty i aquamin, które razem wzmacniają cały organizm człowieka.
Niniejszy artykuł ma charakter informacyjny i nie stanowi porady lekarskiej.