Badania pokazują, że preparaty na bazie produktów roślinnych są równie skuteczne, co tradycyjne antybiotyki. Szczególnie może to ułatwić leczenie pacjentów borykającymi się z zakażeniami układu moczowego. Tak mówili w rozmowie z RMF FM eksperci, w tym farmaceuta.
Jak podkreślił doktor Mikołaj Przydacz, urolog z Polskiego Towarzystwa Urologicznego, do tej pory udowodniono skuteczność dla ziela tysiącznika, korzenia lubczyku czy też dla liścia rozmarynu. Substancje te mają działanie preciwzapalne, rozkurczowe, ale także przeciwbólowe, a nawet moczopędne.
Urolog dodaje, że z fitoterapii nie może korzystać każdy pacjent (czytaj więcej: Zioła na stres – rodzaje, działanie i zastosowanie). Stosowanie takiej terapii powinno być ograniczane u pacjentów, którzy muszą pić mniej płynów, na przykład ze względów kardiologicznych. Ponadto należy ostrożnie podchodzić do fitoterapii w przypadku osób uczulonych na konkretne rośliny, dzieci, a także kobiet w ciąży i karmiących.
Specjaliści szacują, że zakażenia układu moczowego mogą dotyczyć nawet co dziesiątego pacjenta zmagającego się z innym zakażeniem. Jest to jedno z najczęstszych zakażeń pozaszpitalnych. – Leczenie fitoterapeutyczne może być rozważone u pacjentów, którzy byli leczenie antybiotykami, leczenie okazało się skuteczne, lecz choroba nawróciła po krótkim okresie. To może być znaczna grupa pacjentów w naszej codziennej praktyce klinicznej – mówi Mikołaj Przydacz.
W rozmowie z RMF FM farmaceuta dr Marek Malinowski, specjalista w dziedzinie fitoinżynierii i fitoterapii podkreślił, że ustalane jest, często z wykorzystaniem literatury naukowej oraz systematycznie zbieranych wyników badań, jak dana roślina powinna być uprawiana, hodowana i w końcu zbierana w celu uzyskiwania z niej leczniczego wyciągu. – Leczenie może oznaczać tu zarówno profilaktykę osób zdrowych, jak i terapię chorych – podkreśla.
Innym przykładem zastosowania fototerapii jest ziele tymianku, które stosuje się w infekcjach górnych oddechowych. Zawarte w nim flawonoidy wraz z olejkiem działają na cały układ oddechowy (czytaj więcej: Będzie mniej ziół w aptekach? Polska branża zielarska obawia się o przyszłość…). Ułatwiają odkrztuszanie, wydzielanie wody, rozrzedzanie wydzieliny, co działa antybakteryjnie i przeciwseptycznie.
Niniejszy artykuł ma charakter informacyjny i nie stanowi porady lekarskiej.