Bactroban to antybiotyk w postaci kremu, maści bądź maści do nosa, który wykazuje działanie antybakteryjne. Substancją czynną leku Bactroban jest mupirocyna. Lek dostępny jest w aptekach stacjonarnych po okazaniu ważnej recepty. Jakie są wskazania i przeciwwskazania do zastosowania maści bądź kremu Bactroban? Jak dawkować ten preparat i w jaki sposób go aplikować? Czy stosowanie leku Bactroban może wywoływać u pacjenta działania niepożądane? Ile kosztuje lek w maści i kremie? Czy dostępne są zamienniki leku Bactroban?
Bactroban jest to lek zawierający substancję czynną mupirocynę, która należy do grupy antybiotyków. Lek występuje w trzech postaciach: kremu, maści oraz maści do nosa. W każdej postaci wykazuje miejscowe działanie przeciwbakteryjne.
Podmiotem odpowiedzialnym za produkcję leku Bactroban jest GlaxoSmithKline. GlaxoSmithKline jest globalną firmą z sektora ochrony zdrowia ukierunkowaną na postęp wiedzy naukowej. Spółka ta prowadzi badania i rozwija szeroką gamę innowacyjnych produktów w trzech obszarach: produktów farmaceutycznych, szczepionek i produktów ochrony zdrowia. Firma GlaxoSmithKline swoją działalność rozpoczęła 1 stycznia 2001 r. po połączeniu spółek Glaxo Wellcome plc i SmithKline Beecham plc, które mają o wiele dłuższą historię.
Za dystrybucję leku na terenie Polski odpowiadają:
Którym polskim koncernom farmaceutycznym najbardziej ufają Polacy? Sprawdź: Zadowolenie klientów z polskich firm farmaceutycznych: która najbardziej przekonuje?
Bactroban to lek o działaniu przeciwbakteryjnym. Jego substancją czynną jest mupirocyna, czyli naturalny antybiotyk będący produktem fermentacji Pseudomonas fluorescens.
Mechanizm działania przeciwbakteryjnego mupirocyny polega na hamowaniu syntetazy izoleucynowej t-RNA i w konsekwencji blokowaniu biosyntezy białka bakteryjnego.
Substancja ta zaliczana jest do grupy antybiotyków działających miejscowo, gdyż bardzo szybko rozkładana jest w organizmie do nieczynnego metabolitu, a przez skórę wchłania się bardzo wolno.
Mupirocyna to antybiotyk bakteriostatyczny, który jest skuteczny w zwalczaniu zakażeń bakteryjnych wywołanych przez ziarenkowce Gram-dodatnie, głównie gronkowce (w tym szczepy oporne na metycylinę). Szybko narasta oporność na mupirocynę, ze względu na jej częste stosowanie, dlatego należy stosować ją tylko w sytuacjach koniecznych.
Skład substancji pomocniczych leku Bactroban jest uzależniony od wybranej postaci leku:
Co warto wiedzieć o działaniu antybiotyków? Przeczytaj: Antybiotyki – rodzaje, działanie, stosowanie i skutki uboczne [WYJAŚNIAMY]
Bactroban jest preparatem antybakteryjnym stosowanym w celu zwalczania zakażeń bakteryjnych. Wskazania do zastosowania są uzależnione od postaci stosowanego leku.
Bactroban w kremie jest stosowany w leczeniu zakażeń skóry, takich jak zakażenia niewielkich ran szarpanych, ran szytych lub otarć naskórka, wywołanych przez bakterie zwane Staphylococcus aureus lub Streptococcus pyogenes.
Bactroban w maści jest stosowany do miejscowego leczenia pierwotnych i wtórnych bakteryjnych zakażeń skóry wywołanych wrażliwymi na mupirocynę szczepami bakterii Staphylococcus aureus, w tym szczepami opornymi na leczenie metycyliną (antybiotyk) oraz Streptococcus pyogenes.
Ponadto wskazaniem do zastosowania leku w maści jest leczenie zakażeń skóry, takich jak:
Bactroban w maści do nosa jest stosowany do eliminacji z nosa bakterii z grupy zwanej gronkowcami. W tej grupie znajdują się MRSA – metycylinooporne szczepy Staphylococcus aureus. Ta maść jest przeznaczona do stosowania wyłącznie do nosa.
Jak rozpoznać zakażenie gronkowcem złocistym? Sprawdź: Gronkowiec złocisty – objawy zakażenia. Jak wygląda leczenie?
Lek Bactroban pomimo swojej skuteczności w leczeniu zakażeń bakteryjnych nie może być stosowany przez każdego pacjenta zmagającego się z tego typu dolegliwościami.
Głównym przeciwwskazaniem do zastosowania leku Bactroban jest uczulenie na mupirocynę lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku.
Dodatkowo Bactroban w kremie nie powinien być stosowany u pacjentów, którzy nie ukończyli 1. roku życia.
Niniejszy artykuł ma charakter informacyjny i nie stanowi porady lekarskiej.