Blog Post

Maść końska – na co pomaga? Jak stosować maść końską?

Maść końska – na co pomaga? Jak stosować maść końską?

Maść końska swoją nazwę zawdzięcza podobnemu w składzie i działaniu preparatowi, którym leczono kiedyś zwierzęta, zwłaszcza konie przeciążone ciężką pracą. Kuracja przynosiła dobre efekty, dlatego po specyfik zaczęli sięgać również ludzie. Dowiedz się, jakie składniki zawiera maść końska, jak są wskazania do jej zastosowania i jakie rodzaje maści końskiej są dostępne na rynku.
Maść końska to wyrób medyczny o tradycyjnej recepturze. Produkt można stosować zarówno w codziennej pielęgnacji np. włosów, jak i podczas leczenia bólów mięśni i nadwyrężeń. W składzie chemicznym kosmetyku znajdują się wyciągi z ziół i olejków eterycznych. Na rynku dostępne są dwie wersje maści końskiej – rozgrzewająca i chłodząca. Warto wspomnieć, że każda z nich ma konkretne przeznaczenie i nie należy ich stosować wymiennie.
Z preparatu można korzystać m.in. w pierwszym etapie migreny. Jest pomocny w leczeniu bólów nóg wynikających ze zmęczenia np. po intensywnym spacerze czy po ćwiczeniach fizycznych. Stosowanie maści końskiej zapobiega zakwasom i jest pomocne także dla osób żyjących w przewlekłym stresie. Niewielką ilości maści można dodać także do kąpieli, dzięki której nastąpi rozluźnienie mięśni.
Maść końska rozgrzewająca korzystnie wpływa na krążenie, dzięki temu, że rozszerza ścianki naczyń krwionośnych. To sprawia, że jest pomocna w łagodzeniu bólów mięśni, kręgosłupa i stawów. Co więcej, można ją stosować także podczas leczenia chorób zwyrodnieniowych, zapaleniu nerwu kulszowego, nerwobólach i artretyzmie. Rozgrzewa także zimne ręce i stopy, regeneruje naskórek przy obtarciach i odmrożeniach.
W maści końskiej rozgrzewającej znajdują się składniki takie jak:
Maść końska chłodząca, jak wskazuje nazwa, działa chłodząco i przyspiesza leczenie miejscowych obrzęków i dolegliwości ze strony stawów i mięśni. Po nałożenie żelu na bolące miejsce pojawia się uczucie ulgi. Maść końska chłodząca łagodzi dolegliwości spowodowane nadmiernym napięciem mięśni kończyn np. po wysiłku fizycznym. Przyspiesza także proces regeneracji całego zmęczonego ciała i można ją stosować podczas masażu.
W składzie biochemicznym maści końskiej zawarte są następujące składniki:
Balsam należy nanosić na bolące miejsce ok. 3 razy dziennie. Maść powinna znajdować się na skórze, aż do wchłonięcia, więc wcieranie jej jest niewskazane. Wyrób jest wysoko wydajny, wiec jedno opakowanie powinno wystarczyć na długo. By maść końska nie utraciła właściwości leczniczych, należy ją przechowywać w temperaturze pokojowej i nie mrozić.
Maść końską można stosować także podczas leczenia infekcji wirusowej. W tym przypadku warto wybrać maść końską chłodzącą, która jest pomocna w leczeniu zapchanego, niedrożnego nosa i kataru. Co więcej, pomoże także zbić gorączkę. Zawarte w maści olejki eteryczne mają działanie przeciwzapalnie i przeciwbólowe, dlatego też maść można uznać za skuteczny lek na przeziębienie. Preparatu nie powinno się jednak podawać dzieciom do 12. roku życia.
Maści końskie zawierają podobne substancje co popularne wcierki i żele przyspieszające porost włosów. Oryginalne przeznaczenie wyrobu nie ma związku z pielęgnacją włosów, lecz mimo to można znaleźć wiele pozytywnych opinii na temat właśnie takiego zastosowania kosmetyku. Składniki znajdujące się maści stymulują porost włosów i hamują ich wypadanie. Regularne stosowanie maści końskiej odżywia skórę głowy i sprawia, że pasma stają się zdrowsze i mocniejsze.
Przed użyciem preparatu po raz pierwszy warto zrobić próbę uczuleniową, czyli posmarować niewielką część skóry maścią i poczekać 2 dni, by upewnić się, że nie ma reakcji alergicznej. Przed nałożeniem maści końskiej na skalp powinno się ją rozcieńczyć – 1 łyżeczka maści na 4 łyżeczki wody. Mieszankę należy dokładnie wmasować w skórę głowy 2 razy w tygodnie, pozostawić na ok.30 lub 60 minut i następnie zmyć szamponem.
Próbę uczuleniową można wykonać nawet kilkukrotnie, by mieć pewność, że któryś ze składników nie wywołuje silnej reakcji alergicznej. Pierwszą – na zgięciu kolana i łokcia; drugą – za uchem; trzecią – na niewielkim fragmencie skóry głowy. Niepożądanymi reakcjami mogą być np. swędzenie czy zaczerwienienie. Jednak gdy nie pojawiają się w ciągu 24 lub 48 godzin, można uznać, że test zakończył się pomyślnie.
Według osób korzystających z maści końskiej jak ze wcierki do włosów pierwsze efekty da się zauważyć już po 2 tygodniach od pierwszego zastosowania — niektórym kobietom włosy rosły nawet o 3,5 cm. Zaletą korzystania z maści końskiej w ten sposób jest również mniejsze przetłuszczanie włosów. Jednak maści końskiej nie powinno się stosować dłużej niż dwa tygodnie.
Maści końskiej nie powinny stosować osoby uczulone lub nadwrażliwe nawet na jeden jej składnik. By przekonać się, czy jest się na nią uczulonym, warto wykonać wcześniej wspomnianą próbę uczuleniową – odnosi się to również do stosowania maści w tradycyjny sposób. Maści końskiej nie powinno się stosować na dużej powierzchni ciała (maksymalnie 30 procent). Cienką warstwę preparatu najlepiej nakładać na bolące miejsce punktowo. Nie należy nakładać jej na skórę w okolicy nosa czy ust.
Treści z serwisu medonet.pl mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a jego lekarzem. Serwis ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, w szczególności medycznych, zawartych w naszym Serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie. Potrzebujesz konsultacji lekarskiej lub e-recepty? Wejdź na halodoctor.pl, gdzie uzyskasz pomoc online – szybko, bezpiecznie i bez wychodzenia z domu.


Niniejszy artykuł ma charakter informacyjny i nie stanowi porady lekarskiej.

Related Posts