Porady ZiołAga

ZiołAga – porady zielarz fitoterapeuta

Użytkowanie roślin zielarskich sięga najdawniejszych czasów, jednak ich uprawa jest jedną z najmłodszych gałęzi produkcji rolniczej.

Do obowiązków zielarza-fitoterapeuty należy m.in.: pozyskiwanie, przechowywanie i sprzedaż ziół, wyrobów zielarskich, kosmetycznych oraz suplementów diety; we współpracy z farmaceutami i lekarzami poszukiwanie i poznawanie nowych właściwości roślin leczniczych; określanie i dawkowanie sporządzanych z nich preparatów oraz doradzanie i stosowanie w celach terapeutycznych ziół w medycynie niekonwencjonalnej (naturalnej) lub podejmowanie terapii alternatywnych.

Zioła, czyli co łączy medycynę naturalną i konwencjonalną?

Nie bez przyczyny obok pojęcia „ziołolecznictwo” stoi również hasło „fitoterapia”, która oznacza dokładnie to samo, a jednak nadaje ziołom jakby wyższą rangę i brzmi zdecydowanie bardziej nowocześnie.

W dawnych czasach, na długo przed przełomowymi odkryciami medycyny konwencjonalnej, radą w kłopotach zdrowotnych służył właśnie zielarz.
Zielarzem (a raczej zielarką – do roli tej były predestynowane wyłącznie kobiety) był wówczas każdy, kto posiadał pewną wiedzę o ziołach, potrafił je uprawiać, przetwarzać oraz utrwalać ich właściwości, a następnie preparować tak, by mogły pomóc komuś w potrzebie.

Fitoterapeuta to nikt inny jak współczesny zielarz, tyle że wyposażony w większą liczbę narzędzi i lepiej ugruntowaną oraz szerszą wiedzę na temat ziół. Mający znajomość farmakologii czy fitochemii.
W ubiegłym roku WHO wydała oficjalne stanowisko w sprawie fitoterapii, uznając ją za ważną część postępowej medycyny. Wszak trudno odmówić skuteczności preparatom o wielowiekowej tradycji.

Zdrowie to harmonia, a choroba to bałagan. Natura obdarowuje nas swoim bogactwem, musimy tylko nauczyć się z niego korzystać.
Zdrowie to stan równowagi – spokojny umysł, promienna siła życiowa i niezachwiana odporność organizmu.

ZiołAga
ZiołAga
Poniedziałek-Czwartek 17-20
Piątek-Sobota ODPOCZYWA
Niedziela - zbiera zioła

ZiołAga – pracuje:

Poniedziałek-Czwartek 17-20
Piątek-Sobota ODPOCZYWA
Niedziela – zbiera zioła