W okresach wzmożonej zachorowalności na grypę i przeziębienie w walce z nocnymi objawami tych schorzeń pomóc może maść Vaporub. Maść może być stosowana u dzieci oraz dorosłych. Czym charakteryzuje się produkt medyczny Vaporub? Jakie ma działanie maść Vaporub oraz jakie skutki niepożądane może przynieść stosowanie produktu medycznego Vaporub?
Vaporub to produkt leczniczy występujący w postaci maści zamkniętej w słoiku polipropylenowym z zakrętką polipropylenowo- politetlenową dostępną w opakowaniach 50 g lub 100 g. Substancjami czynnymi maści Vaporub są Lewomentol, kamfora racemiczna, olejek eukaliptusowy oraz olejek terpentynowy. W skład maści wchodzą również substancje pomocnicze, takie jak tymol, olejek cedrowy oraz wazelina biała. Maść Vaporub stosowana jest na klatkę piersiową oraz plecy i dzięki lotności substancji czynnych produktu podczas aplikacji jej na skórę dostają się równocześnie do dróg oddechowych. Odpowiednia ilość maści powinna być wcierana w skórę klatki piersiowej i pleców od 2 do 3 razy na dobę. W przypadku osób dorosłych i dzieci w wieku powyżej 12 roku życia powinno się stosować około 1 łyżeczki maści od 2 do 4 razy na dobę, natomiast w przypadku dzieci wieku od 5 do 12 lat około pół łyżeczki Vaporub od 2 do 3 razy na dobę. Maści nie powinno się stosować u dzieci poniżej 5. roku życia. Po zastosowaniu Vaporub należy używać przewiewnych ubrań w celu ułatwienia inhalacji poprzez parujące składniki lotne maści wtartej w skórę klatki piersiowej lub pleców. Maści Vaporub należy stosować do 7 dni, jeśli po tym czasie nie nastąpi poprawa lub pacjent czuje się gorzej, należy skontaktować się z lekarzem.
Maść Vaporub charakteryzuje się działaniem zwalczającym objawy podrażnień i stanów zapalnych błony śluzowej nosa i gardła takich jak: kaszel, katar z obrzękiem błon śluzowych nosa i trudnościami w oddychaniu. Główne składniki aktywne Vaporub stosowane są w leczeniu terapeutycznym od czasów starożytnych. Składniki takie jak kamfora, olejek eukaliptusowy i olejek terpentynowy stosowane do nacierania mają działanie łagodzące kaszel oraz łagodzą objawy przeziębienia. Kolejny składnik Vaporub lewomentol łagodzi objawy przeziębienia przez inhalację, działając miejscowo, rozszerza naczynia krwionośne, dając uczucie chłodu oraz działa znieczulająco. Maści Vaporub nie powinno się stosować u osób, u których występuje nadwrażliwość na substancje czynne lub którąkolwiek inną substancją wchodzącą w skład maści. Vaporub nie powinien być również stosowany u osób z czynną astmą oskrzelową lub innymi chorobami dróg oddechowych. Maść Vaporub można stosować bez względu na stadium przeziębienia a pierwsze widoczne skutki drożności nosa, widoczne są już po 1 minucie po zastosowaniu. Stan złagodzenia objawów nieżytu nosa i kaszlu utrzymywać się może nawet do 8 godzin. Maść warto traktować jako uzupełnienie w terapii, stosując ją jako dodatek do leków zażywanych doustnie.
Skutki niepożądane mogące wystąpić po zastosowaniu maści Vaporub można podzielić ze względu na ich rodzaj. Pierwszą grupę skutków niepożądanych stanowią reakcje miejscowe takie jak: zaczerwienienie, podrażnienie skóry, podrażnienie oczu, alergiczne zapalenie skóry oraz oparzenie kontaktowe. Podrażnienia i reakcje alergiczne występują dość rzadko lub są zwykle bardzo łagodne i w przypadku ich wystąpienia należy przerwać stosowanie produktu i usunąć pozostałości ze skóry. Kolejną grupę stanowią reakcje ogólnoustrojowe, które wynikają z przedawkowania leku i ich wystąpienie jest mało prawdopodobne. Niewłaściwe stosowanie leku może wiązać się z ostrym zatruciem, nudnościami, wymiotami, bólem brzucha, bólem i zawrotami głowy, uderzeniem gorąca, drgawkami, a nawet śpiączką. W przypadku pojawienia się jakikolwiek skutków niepożądanych po zastosowaniu maści Vaporub należy zaprzestać stosowanie leku, natychmiast usunąć maść ze skóry i skontaktować się z lekarzem.
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.
Niniejszy artykuł ma charakter informacyjny i nie stanowi porady lekarskiej.