Odciski to zgrubienia martwego naskórka tworzące się poprzez długotrwały nacisk na skórę. Mogą tworzyć się podczas noszenia niewygodnego obuwia, a nawet źle dopasowanych skarpet. Tworzą się zazwyczaj na podeszwach stóp czy po wewnętrznej stronie dłoni. Z pomocą może nam przyjść maść na odciski.
Wskazaniami w przypadku maści na odciski są – jak sama nazwa wskazuje – odciski, ale także różnego rodzaju nagniotki czy zgrubienia skóry stóp.
Maść na odciski jest przeznaczona do stosowania miejscowego. Zanim jednak zaaplikujemy maść na odciski, odcisk należy wymoczyć, osuszyć. Następnie posmarować zmienioną chorobowo skórę cienką warstwą preparatu. Miejsce można zabezpieczyć opatrunkiem z bandaża lub plastrem. Najlepiej jest stosować maść na odciski przez 5-6 dni dwa razy dziennie – rano i wieczorem.
Ważne jest, by zaaplikowanej maści nie zmywać wodą, ale pozwolić, aby się wchłonęła. Po kilkudniowej kuracji taki odcisk namoczyć w ciepłej wodzie. Rozmiękły odcisk powinien być łatwy w usunięciu. W żadnym razie nie należy go wycinać. Jeśli procedura nie przyniosła pożądanych efektów, można ją powtórzyć po około 3-4 dniach.
W przypadku nadwrażliwości pacjenta na którykolwiek składnik leku, nie należy go stosować. Maść na odciski, oprócz kwasu salicylowego i kwasu mlekowego, które działają keratolitycznie i przeciwzapalnie, zawiera również plaster nostrzykowy i lanolinę. Jeśli w okolicy odcisku występuje stan zapalny (skóra jest zaczerwieniona bądź uszkodzona), nie należy stosować maści na odciski.
Preparatu nie powinny używać również osoby cierpiące na cukrzycę i mające problemy z układem krwionośnym. Maść na odciski nie powinna być także aplikowana dzieciom.
Należy unikać przedostania się maści na odciski na błony śluzowe lub do oczu. Maść na odciski przeznaczona jest do stosowania miejscowego na zmienione chorobowo miejsce. Nie należy stosować maści na odciski na zdrową skórę, ponieważ może spowodować to miejscowe uszkodzenie tkanek!
W razie przypadkowego połknięcia leku należy skonsultować się z lekarzem. Nie badano bezpieczeństwa stosowania preparatu w okresie ciąży i laktacji, dlatego należy się skonsultować z lekarzem przed zastosowaniem maści.
Nie powinno się stosować równocześnie innych preparatów działających w podobny sposób, czyli wszelkich środków zawierających kwas salicylowy czy mlekowy (działających keratolitycznie). Nie są znane interakcje z innymi lekami.
W przypadku stosowania maści na odciski wystąpić mogą działania niepożądane ze strony skóry. Będą to np.: miejscowe podrażnienie skóry, zaczerwienie, przekrwienie skóry. Może wystąpić także nadwrażliwość skóry na dotyk.
Niniejszy artykuł ma charakter informacyjny i nie stanowi porady lekarskiej.