Blog Post

Maść ichtiolowa – wskazania i przeciwwskazania. Właściwości ichtiolu

Maść ichtiolowa – wskazania i przeciwwskazania. Właściwości ichtiolu

Maść ichtiolowa występuje w dwóch postaciach, jako brunatna maść o charakterystycznym zapachu oraz maść o białej konsystencji. Maść ichtiolowa zalecana jest głównie osobom z problemami skórnymi, zwłaszcza typu trądzikowego. Czym dokładnie jest maść ichtiolowa? Kto powinien ją stosować? Jak bezpiecznie ją aplikować? A przede wszystkim maść ichtiolowa na co jest stosowana?
Typowa maść ichtiolowa jest maścią o charakterystycznym brunatnym zabarwieniu. Jej konsystencja jest „smolista” i tłusta, a zapach przypomina rozgrzany asfalt. Ma to do siebie, że jest bardzo brudzącą maścią, po zaaplikowaniu na skórę, należy starać się, aby nie dotknąć pościeli, czy ubrań, gdyż wszystko będzie ubrudzone.
W skład maści ichtiolowej wchodzi niewiele składników. Jej główny składnik to ichtiol określany fachowo, jako amonowy sulfobituminian. W aptekach można znaleźć dwa warianty tej maści o różnym stężeniu ichtiolu:
Substancją pomocniczą znajdującą się w maści jest wazelina oraz lanolina, a w maści 15 proc. również kamfora.
W chwili obecnej w kosmetyce używa się wyłącznie ichtiolu, który jest pozyskiwany drogą syntetyczną.
Maść stosowana jest w przypadku pojawienia się wyprysku, czyraczności, trądziku jako środek bakteriostatyczny oraz ułatwiający odchodzenie ropy. Swoje zastosowanie znajduje również w przypadkach takich jak:
Wykazuje natychmiastowe działanie, ale po jej zastosowaniu mogą pozostać na skórze nieprzyjemne „wizualnie pamiątki”. Wszelkie zmiany na skórze należy od razu skonsultować z lekarzem. Dzięki temu przykre dolegliwością z nimi związane szybko ustąpią. Z wizyty dermatologicznej można skorzystać za pomocą konsultacji online, którą można szybko uzyskać za pośrednictwem portalu halodoctor.pl.
Ichtiol ciemny czy inaczej czarny to składnik leków recepturowych, czyli wykonywanych w aptece tylko na specjalne zlecenie, jest znany od XIX wieku, a obecnie to częsty składnik preparatów przeciwtrądzikowych, przede wszystkim maści ichtiolowej.
Do głównych właściwości składnika należą właściwości przeciwbakteryjne, przyspieszające gojenie ran i ściągające. Ichtiol wykazuje działanie hamujące na bakterie Gram-dodatnie, takie jak:
Ichtiol jest silnym składnikiem, dlatego bardzo ważne jest, aby wiedzieć jak właściwie preparat aplikować. Ichtiol sprawdzi się również w przypadku łuszczycy.
Ichtiol to naturalny produkt destylacji wysokosiarkowych łupków bitumicznych, ale w kosmetykach czy maści występuje w syntetycznej postaci, który powstaje w wyniku sulfonowania oleju. Wyróżniamy dwie jego frakcje: ichtiol ciemny oraz jasny. Ten drugi ma dużo przyjemniejszy zapach niż ichtiol ciemny i przede wszystkim nie brudzi, gdyż posiada jasny kolor.
Ichtiol biały wykazuje podobne właściwości do ichtiolu ciemnego. Działa przeciwbakteryjnie i przeciwzapalne, ale wykazuje dużo silniejsze działania przeciwświądowe i przeciwgrzybicze w porównaniu z ciemnym ichtiolem. Normalizuje też proces złuszczania się komórek naskórka i sprzyja procesom regeneracji.
Ichtiol w produktach kosmetycznych występuje pod nazwą Sodium Shale Oil sulfonate, można go znaleźć nie tylko w maści ichtiolowej, ale jest także w szamponach przeznaczonych do skóry głowy dotkniętej zmianami łuszczycowymi w różnym stadium. Ichtiol jest również składnikiem kremów łagodzących zmiany na skórze wywołane trądzikiem różowatym.
Ichtiol w produktach kosmetycznych występuje pod nazwą Sodium Shale Oil sulfonate, można go znaleźć nie tylko w maści ichtiolowej, ale jest także w szamponach przeznaczonych do skóry głowy dotkniętej zmianami łuszczycowymi w różnym stadium. Ichtiol jest również składnikiem kremów łagodzących zmiany na skórze wywołane trądzikiem różowatym.
Lek jest przeznaczony do stosowania miejscowego na skórę. Nie wolno przyjmować maści ichtiolowej doustnie. Należy również uważać, by maść nie dostała się do oczu. Jeśli tak się stało, powinno się przemyć oczy dużą ilością zimnej wody.
Produkt należy używać zgodnie z zaleceniami na etykiecie i nie używać go częściej niż to zalecane. Przed jego zastosowaniem należy umyć dłonie.
O ile lekarz nie zaleci inaczej, należy nanosić cienką warstwę leku na zmienione chorobowo miejsca na skórze 1-2 razy na dobę. Po zastosowaniu leku umyć ręce.
W przypadku wątpliwości związanych ze stosowaniem leku, należy skontaktować się z lekarzem (szczególnie, jeśli chodzi o stosowaniu tego leku u dzieci).
W przypadku przedawkowania należy natychmiast skontaktować się z lekarzem. Maść ichtiolowa nie jest przeznaczona do regularnego stosowania. Należy jej używać tylko w razie potrzeby. Zwiększenie dawki, nie zwiększa skuteczności działania maści ichtiolowej, a może zaszkodzić naszemu zdrowiu i życiu.
Maść ichtiolowa, ani inny produkt, który w swoim składzie zawiera ichtiol nie może być stosowany przez osoby uczulone lub nadwrażliwe, na ten składnik. Dzieje się tak, ponieważ preparaty ichtiolowe zawierają tłuszcz wełniany, czyli lanolinę.
Bardzo ważne jest to, aby nie stosować ichtiolu bezpośrednio na na rany otwarte. Przy dłuższej kuracji składnik może wywoływać zaczerwienienie wokół zmian, które był aplikowany preparat z ichtiolem. W przypadku problemów skórnych powinno się unikać się drapania skóry, w tym celu lepiej zadbać o krótkie paznokcie, w przypadku złagodzenia swędzenia, należy pocieraj obszar palcami, zamiast drapać.
Jeśli stosujemy maść ichtiolową w przypadku wyprysku, powinniśmy również nie zapomnieć o tym, by unikać rzeczy, o których wiemy, że wywołują wyprysk. Mogą to być perfumy, mydła, płyny do kąpieli, proszki do prania i płyny do płukania tkanin.
Wiele osób uważa, że lepiej jest nosić gładkie ubrania przy skórze, a nie bardziej drażniące tkaniny. Powinniśmy również starać się unikać zbyt gorących lub zbyt zimnych temperatur, ponieważ ekstremalne temperatury mogą podrażniać skórę.
Ichtiol ciemny może pozostawiać trudno usuwalne plamy. Dzieci poniżej 12 roku życia jeśli istnieje konieczność do stosowania środka z ichtiolem powinny skonsultować to z lekarzem. Przed rozpoczęciem kuracji należy dokładnie zapoznać się z zaleceniami jego aplikowania, które znajdują się w treści ulotki dołączonej do opakowania.
Maść ichtiolowa nie powinna powodować skutków ubocznych, chyba że jest się uczulonym na jeden z jej składników. W takim przypadku skóra może być podrażniona i może pojawić się na niej wysypka. Jeśli tak się stanie, należy przestać używać preparatu i porozmawiać z lekarzem w celu uzyskania dalszych porad.
Brak informacji na wchodzenie maści ichtiolowej w interakcji z innymi lekami. Jednak odradza się korzystanie z innych produktów do pielęgnacji skóry na tej samej skórze bez konsultacji z lekarzem.
Ważne jest, by informować swojego lekarza o wszystkich lekach dostępnych na receptę i bez recepty, ziołach lub suplementach diety, których zażywamy. Lekarza zaleca się również poinformować o swoich nałogach (czy palimy papierosy lub pijemy alkohol). Wiele rzeczy może, bowiem wchodzić w interakcje z lekami.
Nie stwierdzono wpływu maści ichtiolowej na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń/maszyn.
Jeżeli jesteś w ciąży, bądź przypuszczasz, że możesz w niej być przed zastosowaniem maści ichtiolowej skontaktuj się ze swoim lekarzem prowadzącym. Nie podejmuj decyzji o jej zastosowaniu bez porozumienia się z lekarzem.
Kobiety karmiące piersią również powinny skonsultować się z lekarzem bądź farmaceutą przed zastosowaniem maści.
Maść ichtiolową powinno się przechowywać w miejscu niedostępnym dla dzieci i zwierząt.
Preparat należy przechowywać w temperaturze pokojowej między 20 a 25 stopni C. Po upływie terminu ważności należy pozbyć się wszelkich niewykorzystanych leków.
W ulotce dołączonej do opakowania znajdują się wszystkie informację dotyczące składu, zastosowania oraz działań niepożądanych maści. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości przez zastosowaniem maści ichtiolowej skonsultuj się z farmaceutą bądź lekarzem – wyjaśni twoje wszystkie wątpliwości.
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego.


Niniejszy artykuł ma charakter informacyjny i nie stanowi porady lekarskiej.

Related Posts