Blog Post

Jak naprawić zniszczony beton? – Budujemy Dom

Jak naprawić zniszczony beton? – Budujemy Dom

Beton jest jednym z najbardziej wytrzymałych i najtańszych materiałów budowlanych, wykorzystywanym wszechstronnie, zapewniającym efektowną stylistykę nowoczesnej architektury. Warto jednak zdać sobie sprawę z tego, że nie jest materiałem niezniszczalnym – na uszkodzenie wykonanych z niego elementów może wpływać bardzo wiele czynników. Jak powinna przebiegać naprawa uszkodzonego betonu? Przedstawiamy porady ekspertów.
Spękania, rysy czy ubytki to jedynie niektóre przykłady najpopularniejszych usterek, na jakie narażone są konstrukcje betonowe. Za pogorszenie ich kondycji odpowiedzialnych jest wiele czynników, z których najczęstsze to:
Skuteczna naprawa konstrukcji betonowych powinna zawsze rozpocząć się od precyzyjnego zidentyfikowania przyczyny usterki.
Jeśli producent betonu zastosował nieodpowiednie składniki mieszanki lub jej proporcje, konieczne będzie odpowiednie wzmocnienie całej konstrukcji. Jeśli na powierzchni pojawiły się drobne rysy lub ubytki, zwykle wystarczy zastosować zaprawę naprawczą, np. zaprawę naprawczą 456 lub 460 marki Kreisel.
Warto zdawać sobie sprawę z tego, że nawet naprawa podmurówki ogrodzenia, betonowych schodów tarasu czy altanki ogrodowej powinna przebiegać zgodnie z obowiązującymi standardami jakości.
Od 2010 roku obowiązuje w Polsce norma PN-EN 1504, zintegrowana z prawem Unii Europejskiej, która określa najważniejsze zasady renowacji betonowych konstrukcji.
Zgodnie z jej zapisami, naprawy te dzielą się na:
Przy wykonywaniu prac naprawczych konstrukcji betonowych, należy również przestrzegać obowiązujących przepisów oraz zasad BHP, pamiętać o narzędziach sprawnych technicznie oraz o stroju ochronnym.
Wybór odpowiedniej metody renowacji betonu jest uzależniony od rodzaju usterki i od jej skali, dlatego pierwszym krokiem zawsze powinno być dokładane zbadanie stopnia zniszczenia konstrukcji.
Warto w tym miejscu zaznaczyć, że kluczowe jest zidentyfikowanie przyczyny powstania uszkodzenia i w miarę możliwości jej wyeliminowanie. Pozwoli to zapobiec powracaniu problemu w przyszłości.
Przed naprawą konstrukcji betonowej należy ją dokładne oczyścić oraz usunąć z niej wszelkie luźne elementy. Następnie trzeba zadbać o odpowiednią hydroizolację – w tym celu można zastosować np. płynną folię lub inne specjalistyczne produkty do betonu.
Przy uzupełnianiu ubytków najlepiej sprawdzą się zaprawy szybkowiążące, np. szybki beton B-30 445 lub Fix Speed 421. Niezwykle istotne jest też odpowiednie zabezpieczenie całej struktury poprzez jej impregnację oraz pokrycie specjalną farbą fasadową bądź okładziną.
Pamiętaj – materiały do naprawy betonowych konstrukcji należy dobierać pod kątem ich zastosowania, wytrzymałości oraz pierwotnej struktury.
Firma Kreisel oferuje szeroki wybór markowych zapraw oraz odpowiednich produktów, które pozwolą na odtworzenie trwałości betonu oraz pierwotnego kształtu i wyglądu elementów z tego materiału.
Już dziś odwiedź sklep internetowy Kreisel i znajdź niezbędne produkty do betonu prosto od producenta.
W bogatej ofercie marki Kreisel czeka na Ciebie największy wybór chemii budowlanej z szybką dostawą i w atrakcyjnych cenach. Sprawdź teraz lub skontaktuj się z nami, jeśli potrzebujesz porady!

Źródło i zdjęcia: Kreisel Technika Budowlana
Blachy dachowe płaskie i blachodachówki
Centrale grzewczo-wentylacyjne
Kosiarki
Wełna mineralna i szklana
Bramy garażowe
Kabiny prysznicowe
Kleje do płytek
Dachówki ceramiczne i betonowe
Kostka brukowa
Odpływ liniowy prysznicowy
Drzwi zewnętrzne
Pilarki tarczowe
Gonty bitumiczne
Szlifierki kątowe
Szpachle i gładzie
Markizy
Stelaże podtynkowe WC
Wyrzynarki
Materiały ścienne – jednowarstwowe
Wiertarki i wiertarko-wkrętarki
Materiały ścienne – dwuwarstwowe
Napędy do bram ogrodzeniowych
Okna dachowe (78×140 cm)
Okna z PVC i drewniane (146,5 x 143,5 cm)
Okna fasadowe jednoskrzydłowe (wymiar 123 × 148 cm)
Domofony i wideodomofony
Grzejniki łazienkowe
Grzejniki aluminiowe
Grzejniki stalowe
Jednostki centralnego odkurzania
Klimatyzatory
Kotły 5 klasy
Kotły elektryczne
Kominki gazowe
Kotły gazowe kondensacyjne
Paroprzepuszczalne folie dachowe
Podgrzewacze przepływowe elektryczne
Podgrzewacze przepływowe gazowe
Podgrzewacze pojemnościowe elektryczne
Piece wolno stojące
Pompy ciepła do ogrzewania i c.w.u.
Pompy ciepła powietrze/woda do c.w.u
Rekuperatory
Systemy przeciwoblodzeniowe (podjazd o wymiarach 3 x 7 m)
Zasobniki C.W.U.
Rolety zewnętrzne
Baterie zlewozmywakowe
Wkłady kominkowe
Rynny
Drzwi wewnętrzne
Rynnowe systemy przeciwoblodzeniowe (dł. rynien 26 m, rur spustowych 13 m)
Styropian
Panele podłogowe
Farby do ścian wewnętrznych
Fugi do płytek ceramicznych
Dom, Ogród i Wnętrza
Muzyka i Dźwięk
Elektronika i Automatyka
Fotografia, Edukacja i Hi-Tech
Zdrowie i Rodzina

source

Related Posts