Spis treści
W mediach niedawno pojawiły się doniesienia o uruchomieniu programu „Złota rączka” w Katowicach, co było realizacją wyborczej obietnicy prezydenta Katowic Marcina Krupy. Program jest dedykowanym osobom powyżej 65 roku życia, którym trudno jest poradzić sobie z domowymi naprawami, a nie zawsze mogą liczyć na wsparcie rodziny. Katowicki program „Złota rączka” polega na udzielaniu nieodpłatnej pomocy seniorom, w zakresie drobnych napraw domowych. Trzeba jednak zauważyć, że Katowice bynajmniej nie były pierwsze, a podobnych programów skierowanych do seniorów jest w Polsce znacznie więcej – poniżej dowiedzą się Państwo, gdzie jeszcze i na jakich warunkach Seniorzy mogą liczyć na bezpłatną pomoc w drobnych domowych naprawach.
Z usługi „Złotej rączki” senior będzie mógł skorzystać maksymalnie raz w miesiącu, czyli nawet 12 razy w roku. W wyjątkowych przypadkach możliwe będzie skorzystanie przez seniora z dodatkowej liczby usług – po analizie przypadku dokonanej przez urzędników. Koszt naprawy, czyli robocizna i zakup drobnych materiałów nie może przekraczać 100 zł, natomiast w przypadku droższych materiałów jak np. baterie łazienkowe, karnisze, lampy będzie obowiązywać zasada, że materiały niezbędne do wykonania prac dostarcza osoba, której udzielana jest pomoc.
Katalog napraw świadczonych w ramach programu obejmie m.in.:
W ramach tego projektu nie możemy jednak liczyć na naprawy, które powinny zostać wykonane na rzecz mieszkańca na podstawie umów ze wspólnotą mieszkaniową lub administracją. Złota rączka nie pomoże również w sprzątaniu, myciu okien, wieszaniu zasłon, malowaniu ścian czy kładzeniu paneli. Więcej informacji jest na specjalnej stronie.
Jak się zgłosić? Zgłoszenia seniorów są przyjmowane telefonicznie za pośrednictwem „Srebrnego Telefonu” oraz osobiście. „Srebrny Telefon” działa w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Katowicach od poniedziałku do piątku, w godz. od 9.00 do 15.00 pod numerem infolinii: 32 251 69 00. Miejsce zgłoszeń osobistych:Jagiellońska 17, 40-032 Katowice, pok. 02.
Warszawski program jest skierowany do warszawianek i warszawiaków którzy ukończyli 75 rok życia i mieszkają samotnie. Polega on na bezpłatnym świadczeniu usług drobnych napraw domowych takich jak cieknący kran, przykręcenie wyłącznika, zawieszenie karnisza czy lampy, naprawy drzwiczek w kuchennych szafkach. Senior może skorzystać tylko raz w miesiącu z tej usługi. Wszystkie dodatkowe materiały i urządzenie nieprzewidziane w projekcie (baterie łazienkowe, karnisze, żyrandole itp.) muszą być zakupione przez seniora we własnym zakresie.
Katalog napraw świadczonych w ramach Warszawskiego programu jest niemal identyczny do tego w Katowicach. Zgłoszenie usterek przyjmowane jest pod numerem telefonu:
22 614 13 16 w godz. od 8 do 16, a także w Mazowieckim Oddziałem Okręgowym Polskiego Czerwonego Krzyża – pod numerem telefonu 500 288 007 w godzinach od 8 do 16. Więcej informacji można znaleźć na specjalnej stronie.
Od 2018 r. krakowscy seniorzy mogą korzystać z pomocy w drobnych, domowych naprawach. Wszystko to dzięki miejskiemu programowi pod nazwą „Złota Rączka”. Jego celem jest zapewnienie nieodpłatnej pomocy seniorom w drobnych naprawach. Skorzystać z niej mogą wszyscy powyżej 60 roku życia, przy czym pierwszeństwo mają osoby samotne i niepełnosprawne, a także prowadzące jednoosobowe gospodarstwo.
Wszelka pomoc w ramach krakowskiego programu „Złota Rączka” wykonywana jest na miejscu, w lokalu, którym zamieszkuje osoba ubiegającą się o nią. Wystarczy zadzwonić pod numer telefonu: 12 616 78 14 i wskazać, jakiego rodzaju wsparcie jest potrzebne. Usługi realizowane w ramach projektu są potwierdzane pisemnie w protokole wykonania naprawy. Program „Złota Rączka” realizowany jest przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej oraz Wydział Polityki Społecznej i Zdrowia UMK.
W stolicy Wielkopolski miejski program „Złota Rączka dla Seniora” ma już kilkuletnią tradycję. Zgłoszenia do kolejnej edycji programu przyjmują konsultanci infolinii miasta POZnan*KONTAKT pod numerem telefonu 61 646 33 44. W ramach tego programu poznaniacy w wieku 65+, zamieszkujący na terenie Poznania, mogą w swoich domach skorzystać z bezpłatnych usług naprawczych i technicznych, takich jak:
W Suwałkach osoby powyżej 70. roku życia mogą skorzystać z około tysiąca usług w ramach podobnego programu, który wystartował w połowie 2019 roku. Wśród oferowanych usług będą m.in.: wymiana żarówek, wymiana wyrwanych gniazdek lub włączników elektrycznych, wymiana uszczelek w przeciekających kranach, pokręteł baterii, słuchawek, węży prysznicowych, odpowietrzenie kaloryferów, montaż lub wymiana zamków i klamek, naprawa mebli, wieszanie obrazów, luster, rolet, półek, karniszy itp.
Zgłoszenia do suwalskiej „Złotej Raczki dla seniora” przyjmowane są telefonicznie pod nr 87 730 55 27 w godzinach pracy Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych, za pomocą poczty elektronicznej pod adresem zlotaraczka@kostroma.pl, a także osobiście w Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych przy ul. Kościuszki 71 w Suwałkach.